“SRI LANKA Adana’da”: SRI LANKA KÜLTÜRÜ İLE BEZELİ BİR GECE

 

Sri Lanka Türkiye Büyükelçiliği, Sri Lanka’nın 4 Şubat 2023’te kutlanan Bağımsızlığının 75. Yıldönümü, 29 Ekim 2023’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü ve 2023 yılı itibarıyla Sri Lanka - Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 75. Yıldönümü anısına, bir turizm ve kültürel tanıtım etkinliği düzenledi.

 

Dünya 1948’den bu yana çok değişmiş olup, teknik ilerlemeler, demografik özellikler ve yaşam tarzımızdaki değişikliklerle birlikte en büyük yük, ister Sri Lanka olsun, ister Türkiye ister dünyanın geri kalanında olsun, doğal sermayenin omuzlarına binmiştir. Biyoçeşitliliğin azalması, hava koşullarındaki anormallikler, insanlara temiz su, enerji ve kirlenmemiş gıda sağlanmasına yönelik zorluklar, birlikte mücadele etmemiz gereken yeni kötülüklerdir. Bu tek başımıza kazanabileceğimiz bir mücadele değildir.

 

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 6. Raporu’nun öngörülerine göre, kıyı şeridine sahip ülkelerin bu gelişmelerden en çok etkileneceği ve hem küçük ada ülkeleri hem de kıyı kentlerinin yoğun olduğu ülkelerin en çok etkileneceği açıktır. Balıkçılık, liman ve denizcilik, tarım ve turizm gibi denizlere dayalı geçim kaynaklarımızın zorlanacağı yer burasıdır. Bu koşullar, iklim değişikliği etkilerinin sınır ötesi olması nedeniyle ülkeleri, gelişen durumları en aza indirmek ve en azından uyum sağlamak için bir araya gelmeye zorlamaktadır.

 

Bu bağlamda Sri Lanka, tabii olarak bazen deneme yanılma yoluyla da olsa, yüksek biyoçeşitliliğini ve genetik kaynaklarını korumak ve karbon emilim potansiyelini artırmak  üzere sadece Sri Lanka’dakilerin değil, dünya gezegenindeki insanların iyiliği için onlarca yıldır yaptığı katkılardan gurur duyabilir.

 

Bu bağlamda Sri Lanka Türkiye Büyükelçiliği, Sri Lanka’nın Bağımsızlığının 75. Yıldönümü kutlamalarının “75.Yıl: Sri Lanka Küresel İklim Değişikliğine Doğa Temelli Çözümlerle İlerliyor” temasıyla düzenlenmesine karar vermiştir.

 

6 Şubat 2023’te Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen yıkıcı depremden etkilenen Türk halkıyla dayanışma amacıyla Sri Lanka’yı tanıtıcı bir dizi turizm ve kültürel tanıtım etkinliğinin ilk olarak Şubat 2023’te yapılması planlanmış olsa da Büyükelçilik tüm tanıtım etkinliklerini ertelemiştir.

 

Depremden sekiz ay sonra bu etkinliklerin ilki Büyükelçilik tarafından Sri Lanka Fahri Konsolosu ile birlikte 13 Ekim 2023 tarihinde Adana HiltonSA’da düzenlendi.

 

Antalya ve Bursa için de bu tür iki etkinlik organize edilmektedir.

Sri Lanka’nın Akdeniz Bölgesi, Adana Fahri Konsolosu Sayın Beşir Uğur, tüm konukları karşılarken, 1980’li yılların başından bu yana Türkiye merkezli BETA Çay’ın sahibi olarak  çay sektöründe Sri Lanka ile iş ilişkilerine başlamasıyla birlikte bir iş ve turizm destinasyonu olarak Sri Lanka hakkındaki deneyimlerini paylaştı.

 

Baş konuk olarak Adana Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger de bir konuşma yaptı. Vali Köşger, hayatımızı zenginleştiren kültürler arasındaki benzerlikleri yaşatmak, farklılıkları anlayıp benimsemek, insanlar arasında anlayış ve barışı teşvik etmek için boşlukları kapatma aracı olarak turizmi ve kültürü teşvik etmeye devam etmek için böyle bir etkinliğin Adana’da düzenlenmesinin önemini vurguladı.

 

Etkinlik öncesinde Büyükelçi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Vali Köşger’i ziyaret ederek ikili arasında hazır giyim, bilişim, yenilenebilir enerji ve tarım sektörlerini kapsayan işbirliği, ticaret ve yatırım alanları ele alındı. Vali, "Gerçek dostun kim olduğu tehlike ve afet zamanlarında belli olur" şeklindeki Türkçe deyime dikkat çekerek, Sri Lanka’nın deprem sonrasında Türkiye’ye, Türkiye’nin ise tsunami sonrasında Sri Lanka’ya nasıl yardım ettiğini kaydetti.

 

Tutkulu bir dalgıç olan Vali Köşger, Sri Lanka sularında dalış yapmanın Akdeniz sularından özel ve farklı yönlerini sordu ve Sri Lanka çevresindeki deniz altı araştırmalarına ilgi duyduğunu ifade etti.

 

Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Sri Lanka’yı Seylan çayı, mücevherleri ve gerçek tarçınıyla tanınan bir ülke ve Türk turistler için sonsuz deneyimlere sahip bir ülke olarak tanıtarak açılış konuşmasını yaptı. Türk Hava Yolları’nın iki ülke arasında gerçekleştireceği direkt uçuşların bağlantıyı daha da artıracağını, iki halk arasında daha fazla ve daha yakın etkileşime olumlu katkı sağlayacağını, bunun da karşılıklı faydaya dayalı ikili ekonomik iş birliğini artıracağını kaydetti..

 

Büyükelçi ayrıca Sri Lanka’nın ilerlemesi ve iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmeye katkıda bulunma konusundaki kararlılığı ve benzersiz ekosistemlerini, çeşitliliğini ve yüksek endemizmini sürdürülebilir bir şekilde yönetme çabalarıyla küresel olarak tanındığını belirtti. Sri Lanka’nın da uzmanlığını Türkiye ile paylaşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

 

Etkinliğe, başta TBMM milletvekilleri, yerel yönetim temsilcileri olmak üzere kamu sektöründen yetkililer, Adana’daki oda başkanları ve önde gelen özel sektör kuruluşlarının yanı sıra, Adana’daki turizm sektörü temsilcileri ve medyadan oluşan 150’den fazla davetli katıldı.

 

Turizm sunumları, videolar, Sri Lanka müziği, batik dekoru ve pankartların tümü güzel bir Sri Lanka ortamı sağladı.

 

Ayrıca, profesyonel ödüllü fotoğrafçılar Bay Ravi Ranasinghe ve Dr. Umberto Binetti’nin fotoğraflarıyla doğa ve iklim değişikliğinin etkisini ve kültürünü tasvir eden bir Sri Lanka fotoğraf sergisi ve ünlü Sri Lankalı sanatçı Bay Vasantha Perera’nın tablolarından oluşan bir seçki de aynı mekanda Sri Lanka’nın değerli taşlarla süslenmiş mücevherleri ile birlikte sergilendi.

 

Etkinliğin sponsoru olan BETA Çay, etkinlikte Seylan çayı ikramında bulundu ve BETA Çay firmasını tanıtan bir video klip gösterimi yapıldı.

 

Konuklar geleneksel ve modern Sri Lanka müziği ve şarkılarının keyfini çıkarırken, kokteyl sohbetleri sırasında konuklara Türk yemeklerinin yanı sıra muhteşem Sri Lanka lezzetleri de ikram edildi.

 

Bu etkinlik, Sri Lanka kültürünü sunduğu çok çeşitli deneyim ve izlenimlerle Adana halkına tanıtmak ve Sri Lanka’nın dünyaya, özellikle de gelecek vaat eden bir turizm destinasyonu olarak Adana halkına neler sunduğuna dair bir fikir vermek için düzenlenmiştir.