Sri Lanka, 22-23 Eylül 2023 tarihlerinde  Ankara’da düzenlenen 2023 Dünya Kültürleri Festivali’ne katıldı

 

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği, Ebrişem Grubu tarafından düzenlenen ve Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın desteklediği, 22-23 Eylül 2023 tarihlerinde Cermodern sergi alanında düzenlenen Dünya Kültürleri Festivali 2023 programına katıldı.

Bu Festival, kültürleri sergileyen ülkeye özgü stantlardan, çeşitli türde sahne performanslarından ve ülkeye özgü videolardan oluşmuştur. Festivale bu yıl Türkiye’nin kültürle ilgili yerel kamu kuruluşları, yabancı diplomatik misyonlar ve uluslararası kültür merkezleri, üniversitelerin ilgili bölüm temsilcileri, sanatçılar, akademisyenler ve medya mensupları da katıldı.

Sri Lanka Büyükelçiliği, sanat, el sanatları, batik, geleneksel kostümler, doğa fotoğrafları, kültür öğeleri ve Seylan Çayı aracılığıyla benzersiz olan kültürel kimliğini sergileyen standını kurmuştur. Standı ziyaret edenler Sri Lanka’nın geleneksel kıyafetlerinin ve diğer kültürel unsurların zarafeti karşısında büyülendiler.

 

Sri Lanka sahnede ise, Festivalin ilk gününde izleyicilerden büyük beğeni toplayan geleneksel Sri Lanka gelin kıyafetlerini ve el dokuma kumaşları ve batikten yapılmış diğer geleneksel kostümleri sergiledi.

 

Sri Lanka standı, Sri Lanka geleneksel kıyafetlerini denemek isteyen çok sayıda Türk ve yabancı ziyaretçinin ilgisini çekti.

 

Büyükelçilik aynı zamanda Seylan Çayı’nın benzersiz özelliklerini ve çeşitliliğini vurgulayan, çay ekimi ve işlenmesinin yanı sıra Seylan Çayı’nın 155 yılı aşkın tarihini anlatan kısa bir Seylan çayı sunumu da yaptı. Etkinlikte Sri Lanka standında da Seylan çayı ikramı yapıldı.

 

Bu etkinlik, Büyükelçiliğin, Sri Lanka turizm sektörü, Seylan Çayı dahil Sri Lanka ürünlerini tanıtmanın yanı sıra, Türk vatandaşları ve Türkiye ve çevresinde yaşayan diğer gurbetçiler arasında kültürel diplomasiyi teşvik etme çabaları için bir platform görevi görmüştür.

 

Etkinliğe katılımcı 55 Büyükelçilik de dahil olmak üzere kurumlara ait 300’den fazla katılımcının yanı sıra yaklaşık 700 ziyaretçi bulunmuştur.