Gürcistan’a akredite Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Gürcistan devlet başkanı Salome Zourabichvili’ye güven mektubunu sundu.

Geçtiğimiz günlerde Tiflis’teki Orbeliani Sarayı’nda düzenlenen törende Sri Lanka Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Gürcistan Cumhurbaşkanı Ekselansları Salome Zourabichvili’ye Güven Mektubunu takdim etti. Ankara’da ikamet eden Büyükelçi Dissanayake’ye Sri Lanka’nın Gürcistan Fahri Konsolosu Nino Makhviladze eşlik etti.

Güven mektubu takdimlerinin ardından 6’sı kadın Büyükelçi olmak üzere 14 Büyükelçinin tamamı onuruna bir resepsiyon verildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Teimuraz Janjalia ve Başkanın kıdemli danışmanları da hazır bulundular. Kendisi de eski bir diplomat olan Ekselansları Zourabichvili, Büyükelçilerle gayri resmi olarak keyifli sohbetlerde bulundu.  

Resmi ikili görüşme, Güven Belgelerinin açık nüshalarının Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Teimuraz Janjalia ve diğer üst düzey yetkililere sunulmasının ardından gerçekleştirildi.

Görüşmelerde, iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 25. yılını tamamlamakta olduğuna dikkat çekilerek, COVID-19 sonrası dönemde ikili ilişkilerin yoğunlaştırılmasına odaklanıldı. İkili Siyasi İstişarelerin bir sonraki turunun Tiflis’te düzenlenmesi ve etkili ikili işbirliğine katkıda bulunacak sonlanma aşamasındaki anlaşmalarının/Mutabakat zaptlarının imza süreçlerinin hızlandırılması ve ekonomik işbirliğini teşvik edecek özel faaliyetler üzerinde anlaşmaya varıldı. Yüksek öğrenim, konaklama, inşaat, çevre ve yenilenebilir enerji sektörlerinde işbirliği potansiyeli de ele alındı.

Büyükelçi Dissanayake, Avrupa Entegrasyonu Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı ve Parlamento’daki Gürcistan – Sri Lanka Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Sayın Levan Karumidze’yi de ziyaret etti. Dostluk Grubu 2020 yılında kurulmuştur. Sayın Karumidze görüşmede iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 25. yılını kutladığını belirterek ilk müsait zamanda Sri Lanka Parlamentosunda dostluk grubunun kurulmasını beklediklerini belirtti. İnsanlar arası işbirliğini geliştirmek için bu tür dostluk gruplarının oynayabileceği rol hakkındaki düşüncelerini de paylaştı.

Gürcistan’da çoğunluğu Tiflis Tıp Üniversitesi’nde tıp okuyan 300’e yakın Sri Lankalı öğrenci olmasından dolayı, Büyükelçi öğrencilerle tanışmak, yaşadıkları sorunlar ve Ankara’daki Sri Lanka Büyükelçiliği ve Fahri Konsolosluk Ofisi tarafından sunulabilecek hizmetler hakkında görüşmek üzere üniversiteyi kısa bir süre ziyaret etti. Büyükelçi ayrıca bazı Sri Lanka topluluğu üyeleriyle de bir araya geldi.

Büyükelçi ayrıca Gürcistan’daki Sri Lanka Fahri Konsolosu tarafından düzenlenen Tiflis’teki seçkin iş adamları ve Tiflis’te çalışan bazı Sri Lankalıların da hazır bulunduğu resepsiyona katıldı.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

29 Mayıs 2023