Dışişleri Bakanı Tharaka Balasuriya, Gürcistan’ın Tiflis kentine giden İkili Siyasi İstişareler heyetine başkanlık ediyor

 

 

 

Dışişleri Bakanı Tharaka Balasuriya, 19 Haziran 2023 tarihinde Tiflis’te ikincisi düzenlenen ikili Siyasi İstişarelerde Sri Lanka heyetine başkanlık etti.

 

İlk tur istişareler Ağustos 2016 tarihinde Colombo’da gerçekleştirildi.

 

Gürcistan heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı H. E. Alexander Khvtisiashvili başkanlık etti.

 

Sri Lanka heyeti, Sri Lanka’nın Türkiye’de yerleşik ve Gürcistan’da akredite Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake ve Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı Avrupa Direktörü Sayın Madusanka Jayasinghe’den oluştu. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Büyükelçi Alexander Nalbandov, Uluslararası Hukuk Departmanı Müsteşarı Christina Tamoeva ve Asya-Pasifik Departmanı Müsteşarı Merab Chachua da görüsme gerceklestirdi.

 

Turizm, tarım, kültür, denizcilik, eğitim ve havacılık gibi bu alanlarda daha etkin işbirliğinin önünü açacak bir dizi konuyla ilgili çeşitli anlaşmalar ve Mutabakat Zabıtları görüşüldü. Her iki tarafın da bekleyen tüm anlaşmaları bir an önce sonuçlandırmak ve önerilen Mutabakat Zabıtlarını dahili olarak müzakere etmek için hükümetlerin kendi içindeki süreçleri hızlandırması konusunda anlaşmaya varıldı.

 

Karşılıklı fayda sağlanması amaçlanan turizm, eğitim, inşaat, yenilenebilir enerji ve bilişim sektörlerinde her iki ülkede ticaret ve yatırım fırsatları masaya yatırıldı ve yol haritası üzerinde mutabakata varıldı.

 

Konaklama sektöründe Gürcüler için eğitim, Gürcistan’daki Sri Lankalılar için olası yabancı istihdam fırsatları, Gürcistan’daki Sri Lankalı öğrenciler için özellikle tıp çalışmaları alanında artan fırsatlarla eğitimde işbirliğinin geliştirilmesi ve eğitim sektörü için Gürcü işbirliğinin getirilmesi, Sri Lanka’da ortak turizm tanıtımı, çok taraflı forumlarda işbirliği, Gürcistan’daki Sri Lankalı öğrencilerin karşılaştığı sorunlar da tartışılan konulardan bazılarıydı.

 

Ayrıca, bu istişareler için çok kısa bir süre içinde tarihler üzerinde anlaşmaya varılmasına rağmen, toplantının 2018 yılından beri beklemede olduğunun altı çizildi. Toplantının sonuçlarının, özellikle her iki ülkenin de birbirlerinin başkentlerinde yerleşik Büyükelçilikleri olmaması sebebiyle önemliydi. Bunun yanı sıra, Gürcistan’da da akredite olan Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake’nin Güven Mektubunu tam bir ay önce, 19 Mayıs 2023’te Gürcistan Cumhurbaşkanı’na sunmasından bu yana ikili işbirliklerinde çok ilerleme kaydedildiği konusunda mutabakata varıldı.

 

Devlet Bakanı Tharaka Balasuriya, Sri Lankalı öğrenciler ve diğerleri için vize işlem süresini ve ikili ticari işbirliğini artırma fırsatlarını göz önünde bulundurarak Gürcistan’ı Sri Lanka’da bir diplomatik misyon açmayı düşünmeye davet etti.

 

Görüşmenin oturum aralarında, Devlet Bakanı Gürcistan’ın İnovasyon Teknoloji Ajansı (GITA) ve Gürcistan Ulusal Turizm İdaresi ile görüşmelerde bulundu ve son teknoloji kahve üretim fabrikasını ziyaret etti. Ayrıca Gürcistan Amerikan Üniversitesi Başkanı ve Gürcistan iş dünyasından birkaç kişi ile de görüştü.

 

Gürcistan’daki Sri Lanka Konsolosu Sayın Nino Makhviladze de toplantılar gerçekleştirdi.