Bursa Valisi Sayın Mahmut Demirtaş ile Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi görüştü

 

Bursa Valisi Sayın Mahmut Demirtaş ile görüşme gerçekleştirildi. Toplantıya Sri Lanka Bursa Fahri Konsolosu Sayın Ahmet Yıldız da katıldı.

 

Büyükelçi, pek  çok konunun yanı sıra, Sri Lanka ile Bursa - Türkiye arasındaki ticaret, yatırım ve turizm sektörlerinde potansiyel işbirliği alanlarını dile getirdi.

 

Vali, Bursa’nın ekonomik açıdan Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olduğunu, aynı zamanda doğal ve tarihi zenginlikleriyle de önemli bir kent olduğunu kaydetti. Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkentidir ve nüfus bakımından Türkiye’nin 4. büyük şehridir.

 

Bursa, Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri  ve en büyük otomotiv üretim merkezidir. Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi 1961 yılında kurulmuştur. Bursa, otomotiv, tekstil, makine ve gıda sanayileriyle tanınmaktadır. Tarihte ilk havlu üretiminin Bursa’da yapıldığı söylenmektedir. Türkiye’nin ilk zeytinyağı laboratuvarı da Bursa’da kurulmuştur.

 

Toplantı sırasında Büyükelçi, Sri Lanka’da turizm, hazır giyim ve tekstil, bilişim hizmetleri, kauçuk bazlı ürünler, hindistan cevizi bazlı ürünler ve diğer tarım ürünleri gibi alanlardaki potansiyeli detaylandırdı. Sri Lanka’nın son derece eğitimli insan kaynağına ve doğal kaynaklara sahip olduğunu dile getirdi.