Basın Bülteni

Ankara Merkezli Diplomatlar Heyetinden Ortak Deprem Katkısı

Sri Lanka Büyükelçisi, Cezayir, Cibuti, Malta, Karadağ ve Yeni Zelanda Büyükelçileri ile birlikte Türkiye’deki depremzedelere yönelik yardım çalışmalarında kullanılmak üzere Ankara’daki diplomatlardan alınan 123,500 Türk Lirası tutarındaki ortak katkıyı bugün Ankara’daki AFAD Genel Merkezi’nde AFAD Başkanı Sn. Yunus Sezer’e teslim etti.

AFAD, Türkiye Cumhurbaşkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren afet ve acil durum yönetiminden sorumlu Türk kurumudur.

Görüşmede Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, AFAD Başkanı Yunus Sezer, Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Genel Müdürü Büyükelçi Oğuzhan Ertuğrul ile Cibuti, Malta, Karadağ, Yeni Zelanda ve Sri Lanka Büyükelçileri toplantıda yer aldılar ve bağışı AFAD merkezinde teslim ettiler.

Sri Lanka Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Türkiye’nin 06 Şubat 2023 tarihinde yaşadığı yıkıcı depremleri göz önünde bulundurarak, milyonlarca insanı etkileyen böylesi büyük bir felaketin yaşandığı bir zamanda Ankara’da bulunan diplomatların ev sahibi ülke ve halkıyla dayanışma içinde gereken katkıyı sağlaması için girişim başlattı.

Kordiplomatik kıdemli üye olarak Cibuti Büyükelçisi, etkilenen bölgelerde binden fazla Cibuti vatandaşının güvenliğini sağlamada büyük ölçüde müdahil olmuştur, kendileri ve diğer birçok Büyükelçinin de desteğiyle Büyükelçi Dissanayake, bağışın koordinasyonunda sorumluluk üstlenmiştir.

Diplomasi camiasının olumlu tepkisi ve desteğiyle, Ankara merkezli diplomatlar tarafından 123,500 Türk Lirası tutarında sembolik katkı toplanmıştır.

AFAD’da bağışın teslimi için düzenlenen toplantıda Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Şerim ve AFAD Başkanı Yunus Sezer, Sri Lanka Büyükelçisine diplomatik teşkilatın bağış girişiminden dolayı teşekkür ederken, olumlu destek veren diğer Büyükelçilere de depremzedelere yardım etme taleplerinden ötürü teşekkürlerini sundu.. Ayrıca, Türkiye’nin modern çağda yaşadığı bu benzeri görülmemiş trajedide yanında olan milletleri asla unutmayacağını belirtti.

Büyükelçi Dissanayake ayrıca, Türkiye’nin Sri Lanka’yı 2004 tsunamisi sonrası gibi zor zamanlarında, COVID salgını sırasında ve en son geçen yıl ülkenin tıbbi malzeme sıkıntısı çektiği sırada tıbbi malzeme ile fiilen desteklediğini hatırlattı ve bu bağışı koordine etme yoluyla yaptığı katkının çok küçük bir karşılık olduğunu söyledi. Büyükelçi, Sri Lanka afet müdahale ekiplerinin ne zaman ihtiyaç duyulursa gelip Türkiye’ye yardım etmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

AFAD Başkanı, büyükelçilere depremden en çok etkilenen 11 bölgede 40,000’den fazla insanın hayatını kaybettiğini, 14 milyondan fazla insanın ve 10,000’den fazla yerleşim yerinin etkilendiği bilgisini aktardı. Şimdiye kadar bir milyondan fazla mağdura geçici barınak sağlandını belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanlığı tarafından koordine edilen hem havadan hem de karadan tek başına arama ve kurtarma operasyonları için 80’den fazla ülke gönderen uluslararası toplumun oynadığı rolü takdir etti. BM’nin yaptığı İnsani Yardım Çağrısı ile ilgili minnettarlığını dile getirdi ve Türkiye’nin yardımların Suriye’ye ulaşmasını kolaylaştırdığını da açıkladı.

Görüşmenin ardından Büyükelçiler, ilgili tüm devlet kurumlarının temsilcilerinin 24 saat görev yaptığı AFAD acil durum koordinasyon merkezine götürüldü.

Merkez gezisini sonlandıran AFAD Başkanı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı, Ankara’daki diplomatik camianın yürekleri ısıtan jestinden dolayı çok teşekkür ettiler.

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

24 Şubat 2023