Büyükelçilik, Kolombo Üniversitesi Tıp Tarihçisi ve  Dr. Mohamed Zameer Careem tarafından Türkiye’de "Türkiye-Sri Lanka İlişkilerinin Tarihi" başlıklı bir konferans dizisi başlattı. Açılış semineri, “Türkiye-Sri Lanka İlişkilerinin Tarihi Türkiye’de Marmara Üniversitesi işbirliğiyle 22 Aralık’ta Marmara Üniversitesi salonunda akademisyenler, öğrenciler, Sri Lanka Fahri Konsolosları ve gazetecilerin katılımıyla düzenlendi.
Dr. Mohamed Zameer Careem, zoom platformu aracılığıyla Türkiye-Sri Lanka İlişkilerinin Tarihi, Ortak Miras ve Asırlık Diplomatik İlişkiler hakkında detaylı bir sunum yaptı.
İnternet üzerinden katılan Büyükelçi M. Rizvi Hassen, önemli noktaları örneklendirerek Türkiye ile mevcut dostane ikili ilişkilerdeki gelişmeleri aktardı. Büyükelçi, her iki ülkedeki fırsatları da vurguladı. Büyükelçi ayrıca, Türkiye’nin eski Sri Lanka Büyükelçisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Danışmanı Büyükelçi İskender Okyay’a konferans serisine verdiği destek ve Elçiliğin Türkiye’deki üniversitelerle bağlantı kurmasına yardımcı olduğu için teşekkür etti.
Türkiye’nin eski Sri Lanka Büyükelçisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Danışmanı Büyükelçi İskender Okyay, Sri Lanka’da bulunduğu süre boyunca deneyimlerini, iki ulus arasındaki kültürel benzerlikleri detaylandırarak, Büyükelçi İskender’de nasıl büyükelçi olunacağı konusunda detaylı bilgiler vererek devam etti. 
Son olarak MEF Üniversitesi Akademisyeni ve Enerji Danışmanı Sayın Aydın Özü, Sri Lanka’daki çalışma tecrübesi, enerji sektörü, günümüz enerji dünyasında nasıl başarılı olunacağı hakkında bilgi verdi.
 Etkinliğe, Elçi Müsteşarı (Ticari) Yoshitha Jayasuriya ve Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği Halkla İlişkiler Sorumlusu Betül Elif Uğramaz bizzat katıldı. Konferans serisi yeni yılda da devam edecek.
 
Sri Lanka Büyükelçiliği
Ankara