Dışişleri Bakanı Prof. G.L. Peiris, 28 Ocak 2022 Cuma günü Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kolombo’da yaptığı ikili görüşmede Sri Lanka ile Türkiye arasında var olan ’sıcak, samimi ve karşılıklı destekleyici ortaklığın’ altını çizdi. Bu bağlamda Bakan Peiris, Türkiye’nin “Yeniden Asya Girişimi” çerçevesinde Sri Lanka ile daha da yakın işbirliği geliştirme arzusunu memnuniyetle karşıladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Sri Lanka ile ikili ilişkilerinde ’dost, müttefik ve değerli bir ortak olarak’ verdiği önemi vurguladı.

Sri Lanka Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Sri Lanka’daki uzlaşma sürecine ilişkin ilkeli duruşunu ve bölgesel ve çok taraflı forumlarda sergilenen dayanışmayı takdirle karşıladığını belitti. Bakan,  Sri Lanka’da yaşayan tüm toplulukların ve insanların haklarını korurken, güvenilir ve kapsayıcı bir yerel süreç yoluyla uzlaşmanın kalan sorunlarının ele alınmasının gerekliliğini vurguladı.

İki Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi konusunu görüştü. Ekonomik işbirliğinin önemini vurgulayarak, ticareti daha da çeşitlendirme ihtiyacı hakkında görüştüler ve Sri Lanka-Türkiye Ortak Ekonomi ve İşbirliği Komitesi’nin ikinci oturumunda belirlendiği gibi, yıllık 500 milyon ABD Doları tutarındaki ticaret hacmi hedefine ulaşmak için istikrarlı bir şekilde çalışma gereğini işaret ettiler. Teknik İşbirliği (JCETC) Haziran 2021’de düzenlenmişti. Yatırım ve işletmeler arası bağlantıların teşviki, turizm ve bağlantıların geliştirilmesi ve potansiyel yeni işbirliği alanları tartışıldı. Bakan Peiris, Türk Hava Yolları’nın Sri Lanka ile Avrupa destinasyonları arasındaki bağlantıyı güçlendirmedeki rolünü takdir ederek, ticaret ve turizmin teşvik edilmesine yol açtığını belirtti.

İki Bakan, sınır ötesi ticareti ve yatırımı genişletmeyi amaçlayan önemli bir adımla, ziyaret sırasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’nı (DTAA) imzaladılar.

İki Bakan ayrıca savunma, güvenlik ve terörle mücadele işbirliğini içeren diğer ortak çıkar alanlarını da görüştüler ve gelecekte karşılıklı üst düzey ziyaretler yapılmasını sabırsızlıkla beklediklerini belirttiler. Bakan Peiris, Sri Lanka’nın Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla 2021 yılında Covid-19 pandemisinin etkilerini azaltmak amacıyla bağışlanan tıbbi yardımın yanı sıra 2004 tsunamisinin ardından güney Sri Lanka’da konut inşaatı da dahil oolmak üzere sağlanan insani yardımlardan dolayı Türkiye Hükümeti’ne derin teşekkürlerini iletti.

Bölgesel İşbirliği Devlet Bakanı Tharaka Balasuriya, Dışişleri Sekreteri Admiral Prof. Jayanath Colombage ve Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri ikili görüşmede hazır bulundu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na Türkiye’nin Sri Lanka Büyükelçisi Demet Şekercioğlu ve Dışişleri Bakanı Danışmanları eşlik etti. Türk Dışişleri Bakanı, ziyaret sırasında Sri Lanka Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’ya da nezaket ziyaretinde bulundu.

Bu ziyaret, daha önce Haziran 2016’da Sri Lanka’yı ziyaret etmiş olan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Sri Lanka’ya ikinci ziyaretiydi.

 

Dışişleri Bakanlığı

Kolombo

30 Ocak 2022