Sri Lanka Ve Kazakistan Astana’da Dışişleri İstişarelerinin 2. Turunu Başarıyla Tamamladı

Sri Lanka ve Kazakistan bugün (11 Nisan 2024) Astana’da düzenlenen Dışişleri İstişarelerinin ikinci turunu başarıyla tamamladı. Sri Lanka heyetine Dışişleri Bakanı Aruni Wijewardane, Kazakistan heyetine ise Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alibek Bakayev başkanlık etti.

Üst düzey ikili ziyaretler konusunda Kazakistan heyeti, Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe’yi Kazakistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmeye davet etti. Dışişleri Bakanı Ali Sabry’nin Haziran 2024’te Astana Uluslararası Forumu’na katılmak üzere yapacağı ziyaret de teyit edildi. İkili işbirliği konusunda ticaret, turizm, enerji, ulaştırma ve lojistik konularına öncelik verildi. Air Astana’nın Sri Lanka’ya doğrudan charter uçuşlarına yeniden başlamasının Kazakistan’dan Sri Lanka’ya turist gelişlerinin artmasına katkıda bulunduğu ve iki tarafın normal pasaport sahipleri için karşılıklı vize muafiyeti düzenlemesini araştıracağı kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Wijewardane, Kazakistan’ın bazı bölgelerinde yakın zamanda meydana gelen eşi benzeri görülmemiş sel felaketinden etkilenenlere başsağlığı diledi. Sri Lanka’nın tropikal kuşak girişimi, iklim adaleti forumu ve uluslararası iklim değişikliği üniversitesi de dahil olmak üzere iklim değişikliği konusunda aldığı inisiyatiflerin altını çizdi.

Kazak tarafı Sri Lanka’nın ekonomik toparlanmasına duydukları güveni ifade etti ve bu alandaki tüm göstergelerde son dönemde kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladı.

İstişareler, üçüncü turun 2025 yılında yapılması kararıyla sonuçlandı. Dışişleri Bakanı Wijewardane’nin ayrıca Kazakistan Enerji Bakan Yardımcısı, Turizm ve Spor Bakan Yardımcısı ve Ticaret ve Entegrasyon Bakan Yardımcısı ile Asya’da Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) Genel Sekreteri ile bir araya gelmesi ve Astana Uluslararası Finans Merkezini ziyaret etmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı İstişareleri, Başkan Wickremesinghe ile Kazakistan Devlet Başkanı Kassym-Jomart Tokayev arasında Eylül 2023’te gerçekleştirilen ve Kolombo ve Astana’da karşılıklı olarak Büyükelçilikler kurulması konusunda mutabık kalınan üst düzey bir toplantıyı takip etmektedir. Astana’da kurulacak Sri Lanka Büyükelçiliği, Sri Lanka’nın Orta Asya’daki ilk yerleşik diplomatik misyonu olacak. Sri Lanka aynı zamanda merkezi Astana’da bulunan Asya’da Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) da üyesidir.

Dışişleri Bakanlığı
Kolombo
11 Nisan 2024