Sri Lanka ve İsviçre İlişkileri Genişletmeyi Taahhüt Ediyor

Sri Lanka ve İsviçre arasındaki ikili istişarelerin 4. turu, İsviçre Federal Dışişleri Bakanlığı (FDFA) Asya Pasifik Başkanı Büyükelçi Heinrich Schellenberg ve Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı Ek Sekreteri / İkili (Batı) Yasoja Gunasekera’nın eş başkanlığında 5 Nisan 2024 tarihinde Kolombo’da gerçekleştirildi.

Heyetler ekonomik ilişkileri daha da geliştirme potansiyelini ele aldı. Sri Lanka, İhracatı Geliştirme Kurulu’na (EDB) Sri Lanka ihracatı için daha fazla pazar belirleme konusunda İsviçre’nin sağladığı yardımı takdir etti ve tekstil sektöründe işbirliği önerdi. İki ülke, ticari ilişkilerin çeşitlendirilmesi ve turizm sektöründe daha fazla potansiyelin keşfedilmesi için çalışma konusunda mutabık kaldı.

Sri Lanka, İsviçre’nin işgücü göçü alanında uzun süredir devam eden desteğini takdir etti. Her iki taraf da bu işbirliğinin güvenli işgücü göçünün sağlanmasındaki olumlu etkisini kabul etti.

Toplantıda ayrıca eğitim, araştırma ve inovasyon konularında işbirliği, özellikle de üniversiteler arasında ortak araştırma ve bağlantı yollarının araştırılması konuları ele alındı. Çevre, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik konularında işbirliği fırsatları da görüşüldü.

Siyasi istişarelerin 5. Oturumunun 2026 yılında İsviçre’nin Bern kentinde yapılması kararlaştırıldı. Sri Lanka ve İsviçre arasındaki ikili siyasi istişareler, 2016 yılında imzalanan Dışişleri İstişarelerine ilişkin Mutabakat Zaptı uyarınca gerçekleştirilmiştir.

Dışişleri Bakanlığı
Kolombo
05 Nisan 2024