Sri Lanka ile Kırgız Cumhuriyeti Arasında Dışişleri Bakanlığı İstişarelerinin Açılışı Bişkek’te Yapıldı

Sri Lanka-Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı istişarelerinin açılışı 15 Nisan 2024 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti’nin başkenti Bişkek’te başarıyla tamamlandı. Sri Lanka Dışişleri Bakanı Aruni Wijewardane ve Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Avazbek Atakhanov istişarelere eşbaşkanlık etti.

İstişareler Sri Lanka’nın Orta Asya bölgesi ülkeleriyle ikili bağlarını güçlendirme girişiminin bir parçasıdır.

İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında İkili İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı. Sri Lanka, Kırgız Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkilerini 1996 yılında kurmuştur ve bu iki ülke arasında gerçekleşen ilk üst düzey ziyarettir.

Resmi görüşmeler sırasında iki taraf, hazır giyim, mücevher ve takı, çay, yiyecek ve içecek, sağlık ve ayurveda ürünleri, eğitim hizmetleri ve ICT sektörlerine odaklanarak ekonomik işbirliğini genişletmeye öncelik verdi.

İki taraf ayrıca bağlantıları kolaylaştırmak ve insanlar arası bağları güçlendirmek için turizmin teşvik edilmesi potansiyelini de görüştü.

Çok taraflı ve bölgesel forumlarda işbirliği ve ilgili bölgelerdeki gelişmeler ile güncel küresel meseleler de tartışılan diğer konular arasındaydı.

Dışişleri Bakanı Wijewardane ayrıca Kırgız Ticaret Odaları Başkan Yardımcısı ve üyeleriyle bir araya gelerek ticaret ve yatırım bağlantılarının güçlendirilmesi amacıyla iki Oda arasında sanal ortamda bir açılış toplantısı düzenlenmesi konusunda mutabık kaldı.

Dışişleri Bakanlığı

Kolombo

16 Nisan 2024