Sri Lanka Sefiresi Amza, AA için mutfağa girdi, Sri Lanka’nın "baharatlı tavuk" ve "sarı pilav" yemeklerini pişirdi.

Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza’nın eşi Saleema Amza, ülkesinin mutfak kültürünü Türkiye’ye taşıdı, ülkesinin ünlü "baharatlı acılı tavuk ve sarı pilav" yemeklerini pişirerek mutfakta Sri Lanka usulü lezzeti yakalamanın sırlarını paylaştı.

Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi ve Sefiresi, Türkiye’ye dair izlenimlerini, iki halkın ortak noktalarını ve Sri Lanka yemek kültürünü büyükelçilik konutunda AA muhabirine anlattı.

Birçok çeşitliliği barından Türkiye’de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Büyükelçi Amza, "Türkiye yüzölçümü açısından 15, nüfus açısından 4 kat büyük. Türkiye, burayı ziyaret edenlere çok seçenek sunan bir ülke. Burada olduğumuz için çok heyecanlı ve mutluyuz. Türkiye’de en sevdiğim, insanların bu kadar misafirperver ve dost canlısı olması. Her zaman Türk halkının batının ve doğunun en iyi özelliklerini taşıdığını söylerim." diye konuştu.

Öncelikli olarak kebap ve lokum ile tanınmış olsa da Türk mutfağının diğer lezzetlerini de ailece çok sevdiklerini dile getiren Amza, Türk halkının yeni lezzetleri tatma konusunda tutucu olduğu yönündeki algıya katılmadığını, Sri Lanka davetlerinde sunulan yerel yemeklere gösterilen ilgiden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Muhallebi ve baklava yapıyor, mutfak alışverişi için pazara gidiyor

Yemek yapmayı ve öğretmeyi tutku sayan Sefire Amza ise, büyükelçilik konutundaki röportaja elleriyle hazırladığı, Sri Lanka’da yarım ay şeklinde pişirilen ve içi arzuya göre tavuk, et veya balıkla doldurulup kızartılan atıştırmalık hamur işi "patties" ve kayısı reçeli ile bir araya getirdiği "iki katlı kek" ile katıldı.

Türkiye’nin sıcak insanlar ve güzel yemeklerin bulunduğu bir ülke olduğunu söyleyen Amza, "Türk yemeklerini, baharatçıları çok seviyorum ve daha fazla Türk yemeği yapmayı öğrenmeyi arzu ediyorum. Yemek benim özel ilgi alanım." dedi.

Sefire Amza, sık sık yeni Türk tarifleri denediğini belirterek, "En son denediğim tatlı muhallebiydi. Daha önce bazı kebap yemeklerini ve baklava yapmayı denedim. Baklavada hazır hamur kullandım ama hamurunun nasıl hazırlanacağını da öğrenmek istiyorum." dedi.

Pazara giderek mutfak alışverişi yapmayı sevdiğine dikkati çeken Amza, "Konutumuza yakın bir yerde perşembe günleri pazar kuruluyor. Oraya gidiyorum. Taze sebze meyve satıyorlar, oradan alışveriş yapmayı gerçekten çok seviyorum." ifadelerini kullandı.

Sri Lanka yemek kültürünün iklim ve tarım koşullarından dolayı pirince dayalı olduğuna vurgu yapan Amza, "Ülkemde pirinç çok eski zamanlardan bu yana ekilip biçilmiş ve bizim için temel gıda olmuş. Hala özellikle çok enerjiye gereksinim duyulan kırsal bölgelerde günde üç kez, kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde pirinç yenir. Pirinç Sri Lanka’da çok tüketilir." diye konuştu.

Sri Lanka mutfağında baharatların da çok yer tuttuğunu ifade eden Amza, "Pirinci tek başına yemeyiz. Körinin birçok çeşidi ile tatlandırırız. Yeşil köri yapraklarını salata gibi, biraz daha az baharatlı olan köriyi ise genelde Hindistan cevizi sütü katarak sebzelerle tüketiriz. Baharatı yoğun köriyi de balık, deniz ürünleri ve etlerde kullanırız." dedi.

Yemek yapmayı çok sevdiğini anlatan Amza, tariflerini "saffronandvanilla" adıyla açtığı blogda ve Instagram hesabında paylaştığını söyledi.

Sri Lanka Sefiresi’nden "baharatlı tavuk" tarifi

Amza, yerel malzemeleri temin etmek zor olacağından Sri Lanka yemeklerini Türkiye’de denemenin zor olduğunu ancak Türkiye’de bulunabilecek malzemelerle hazırlanabilecek tarifleri paylaşabileceğini söyledi.

Konutun mutfağında sık sık yemek yaptığını anlatan Amza, ocağın başına geçti, ülkesinin en bilindik yemeklerinden baharatlı acılı tavuk ile sarı pilavı pişirdi.

Dört kişilik baharatlı tavuğun nasıl pişirileceğini gösteren Amza, yarım kilo doğranmış tavuk etini 1 çay kaşığı soya sosu, yarım çay kaşığı karabiber, 1 yemek kaşığı mısır unu ve tuzla hazırlanan karışımda yaklaşık bir saat bekletmek gerektiğini söyledi.

Marine edilen tavuk etlerini derin bir tavada kızarttıktan sonra kenara alan Amza, ocağa başka bir tencere koydu, önce dörde böldüğü bir soğanı, ardından küçük küçük doğradığı birer çay kaşığı sarımsak ve zencefili, pandan bitkisi ve köri yapraklarını kavurdu.

İki yeşil, birer kırmızı ve sarı biberi doğrayan Amza, tencereye biberleri, yarım çay kaşığı ezilmiş karabiberi, bir yemek kaşığı ketçabı, bir çay kaşığı soya sosunu ve tuzu ekledi.

Daha önce kızarttığı tavukları iri iri doğradığı bir domatesle birlikte tencereye koyan Amza, yemeği bir avuç doğranmış taze soğan ekleyerek tamamladı.

Sri Lanka’nın "sarı pilavı"nın sırrı baharatlarda

Dört kişilik "sarı pilav" tarifini de paylaşan Sri Lanka Sefiresi, bir bardak basmati pirincini yıkadıktan sonra yirmi dakika suda bekletti.

Tencerede bir yemek kaşığı tereyağı eriten Amza, bir kırmızı soğanın çeyreğini, ikişer kakule ve karanfil tanesi ile yarım tarçın çubuğuyla birlikte kavurdu.

Amza, doğradığı yarım yeşil biberi, sarımsak ve zencefil ezerek elde ettiği bir buçuk yemek kaşığı karışımla birlikte tavaya ekledi. Karışımın aromatik kokusunun duyulmasının ardından tavaya birer sap limon çimeni ve pandan yaprağı ekleyen Amza, tencerenin kapağını kapatarak yirmi dakika pişmeye bıraktı.

Pişen baharat karışımının pilavda görülmemesi için tülbentten bir baharat torbasına koyulabileceğini söyleyen Amza, aynı tencereye bir buçuk bardak Hindistan cevizi sütü ekledi.

Daha önce ıslatılan pirinci süzerek kaynayan karışıma ekleyen ve tuz atan Amza, tencerenin kapağını kapatarak pilavın suyunu çekmesini bekledi.

Eş zamanlı hazırlanan "baharatlı acılı tavuk ve sarı pilav"la sofrayı hazırlayan Amza, yemeklerin fotoğraflarını sosyal medya hesabına koyarak tariflerini takipçileriyle de paylaştı.

16.03.2018

Nazlı Yüzbaşıoğlu - Anadolu Ajansı
Ankara