Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı, seçkin Sri Lanka Dış Servis yetkilisi Deshamanya Jayantha Dhanapala’nın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş olup ailesine derin taziyelerini iletir.

Merhum Bay Dhanapala, 1965 yılında Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı’na katılmış olup ülkesine dürüstlük, özveri ve sonraki nesil Dışişleri görevlilerine ilham veren en yüksek profesyonellik ile hizmet ettiği bir kamu görevlisi olarak seçkin bir kariyere sahipti.

Dışişleri kariyerinde, Pekin, Yeni Delhi ve Londra’daki Sri Lanka Misyonlarında ve Cenevre’de Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi ve Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi olarak görev yaptı. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı görevinde bulundu. Ayrıca Sri Lanka’da Barış Sürecini Koordine etmek için kurulan Sekreterliğin Genel Sekreterliği ve Sri Lanka Devlet Başkanı’nın Kıdemli Danışmanı olarak görev yaptı.

Bay Dhanapala, aynı zamanda, uluslararası seçkinliğe sahip birçok pozisyonda görev almış seçkin uluslararası bir devlet görevlisiydi. Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Araştırma Enstitüsü’nün (UNIDIR) Direktörlüğü ve daha sonra 1998’den 2003’e kadar Birleşmiş Milletler Silahsızlanma İşleri Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Sonrasında Bilim ve Dünya İşleri üzerine Pugwash Konferansları Başkanı ve Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Merhum Bay Dhanapala, 1995 Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması Gözden Geçirme ve Uzatma Konferansına başkanlık etmesi, silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi de dahil olmak üzere kitle imha silahlarından arınmış bir dünyaya  adanmışlığı ve konusunda uzmanlığı ile dünya çapında tanınmaktadır. Özellikle uluslararası güvenlik, silahların yayılmasının önlenmesi, silahsızlanma ve çok taraflı diplomasi konularında birçok kitap ve makale kaleme almıştır. 

Merhum Bay Dhanapala, insanlığı, yetkinliği ve sıcak kişiliği nedeniyle Sri Lanka’da ve uluslararası alanda derinden takdir ve saygı görmüştür. Kendisini kamu hizmetine adaması, kararlılığı ve daha geniş entelektüel ilgi alanları ve sanata bağlılığıyla herkes için bir rol model ve yol gösterici olmuştur.

Hem profesyonel kariyerinde hem de hayat yolculuğunun sonuna kadar bir dost olarak dayanağı sadık eşi Maureen’i geride bıraktı. Oğlu Sivanka ve kızı Kiran tarafından da çok özlenmektedir.

Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı, kaybının yasını tutuyor.

Huzur içinde yatsın!

Dışişleri Bakanlığı

Kolombo

27 Mayıs 2023