Büyükelçi M. Rizvi Hassen, 31 Mart 2022 tarihinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Isa Sagbas,ın davetı uzerıne “Sri Lanka Turizmine Bakış” dersi verdı . Büyükelçi, turizm ve gastronomi fakültesi öğrencilerine turıstler için Sri Lanka’nın turizm sektörü, Sri Lanka’nın ekonomisine katkısı ve popüler turistik yerler hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Büyükelçi, “Sri Lanka çok şey sunuyor; deniz ve kum, Ekoturizm, Ayurveda ve Spa uygulamaları, devasa vahşi yaşam rezervleri, maceralı sporlar, Safari, UNESCO mirasları ve muhteşem tarih”. Büyükelçi tüm öğrencileri Sri Lanka’nın güzelliğini keşfetmeye davet etti.

Öğrenciler ve akademik personel, Büyükelçiliğin kendilerini Sri Lanka turizmi konusunda bilinçlendirme çabasını takdir ettiler ve Sri Lanka’nın genç Türk gezginleri çekmek için büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirttiler. Bazı öğrenciler de staj için Sri Lanka’yı ziyaret etmeye istekli olduklarını belirttiler. Oturum Soru-Cevap bölümüyle devam etti ve öğrenciler saf Seylan Çayı, koki ve Sri Lanka atıştırmalıklarının tadını çıkardılar.

Büyükelçi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve akademik personel ile yaptığı görüşmede, Sri Lanka üniversiteleri ile akademik, öğrenci değişimi ve ortak araştırmalar için temaslar kurulması konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Kolombo Üniversitesi İktisat Bölümü arasında Erasmus+ Programı için Yüksek Öğrenim öğrenci ve personeline öğrenim hareketliliği sağlayan “İkili Kurumlar Arası Anlaşma”nın yenilenmesine ilişkin mutabakat zaptı da Rektör tarafından imzalandı. Rektör, Üniversitenin gelecekte de Türkiye ve Sri Lanka arasındaki ikili ilişkiler hakkında öğrencileri aydınlatmak için Misyon ile ilişki kurmaya devam edeceğinin güvencesini verdi.

3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesi, 10 Kasım 1992 tarihinde eğitim faaliyetlerine başlamıştır. Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu 2005-2006 öğretim yılında kurulmuştur. 13 fakülte, 5 enstitü, 4 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı ve 14 meslek yüksekokulu ıle egıtım hayatına devam edıyor

31.03.2022

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara