Sri Lanka mutfağının essiz macerasına hoş geldiniz…
 
Arap, Hint, Malay, Portekiz, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gibi yerli, otantik ve çeşitli kültürlerden etkilenen farklı lezzetler, Sri Lanka yemeklerini bugunki haline getirdi. Sri Lanka mutfağı, temel olarak hindistancevizi sütü kullanır ve Güney Asya’nın en karmaşık mutfaklarından biridir.
 
Sri Lanka yemeği dediğimizde, büyüleyici çeşitliliği hayal edebilirsiniz. Kahvaltıda Hopper, String Hoppers, Pittu, Dosa, Idle, Hindistan Cevizi Sambol ve Dahi Körili Kırmızı Pilav, Süt, Biberli Sambollu Pilav, Bitkisel Yulaf, Öğle Yemeğinde balık, köri, çeşitli et ve yeşillikler eklenmis kırmızı ve beyaz pilavin, kızarmış pirincin tadini cikarabilirsiniz. Akşam yemeklerinde Sri Lanka mutfağı size farklı menü setlerinden sunar: Rotti, Kottu Rotti, Vade, Hopper ve Paratha.
 
Sri Lanka mutfağı, herkesi Sri Lanka yemeklerinin hayranı yapan çeşitli atıştırmalıklar ve tatlılar sunar. Rulolar, Köfte, Köri Rotti, Samosa Balık Bun, Vade, Ulundu Vade, Caasava Cips, Lavariya ve saf bal ve hindistancevizi ile yapilmis tatlılar, palmiye pekmezi, Vattalappam, Aasmi, Aluwa, Kavum, Murukku, Kokis, Dodol, Athirasa , Helapa ve Hindistan Cevizli Kek.
 
Sri Lanka’yı ziyaret edin ve Sri Lanka mutfağının tadını çıkarın…\
 
#srilankafood #srilankacuisine #egzoticfood #srilankanfood #food #asianfood #asian #srilanka #vegan #veganfood #curry #asia #exoticfood #Hopper #String Hoppers #Pittu  #Dosa #idle #redrice #coconut #coconutsambol #dahicurry #chilisambol #herbalporidge #rotti #kotturotti #vade #hopper #paratha #cutlet #curryrotti #samosa #fishbun #vade #lavariya #vattalappam #aasmi #aluwa #kavum #murukku #kokis #dodol #athirasa #helapa #coconutcake